the nuts poker league
the biggest brand in pub poker

Local News & Contacts

Contact Your Local Franchisee / Agent:

Name: Jo Forbes
Email: [email protected]

Local News (Wrexham)

Confirmed Forthcoming Dates

POSTPONED - UK Final Live Satellite (For Top 2 finishers Sep-Dec 2019 season) - Grosvenor Casino Bolton 2PM Start with a £25 Buy IN

POSTPONED -  England & Wales National Final (Sep-Dec 2019 season) - Grosvenor Casino Coventry

POSTPONED - UK 2020 Final - Grosvenor Casino Manchester Bury New Road

POSTPONED - Regional Final (Jan-Apr 2020 season)- Grosvenor Casino Manchester Bury New Road

POSTPONED - Top 4 (Jan -Apr 2020 season)- Grosvenor Casino Liverpool

POSTPONED - England & Wales National Final (Jan-Apr 2020 season) - Grosvenor Casino Coventry

To be confirmed - Top 4 - Grosvenor Casino Liverpool

To be confirmed - Regional Final - Grosvenor Casino Manchester Bury New Road

To be confirmed - England & Wales National Final - Grosvenor Casino Coventry

 

Regional Final - Sunday 16th February

Congratulations to JT Williams from North Wales Region on winning the Regional with Lee Peacock from Tameside finishing 2nd

108 Players started

Position Name Prize
1st John Williams £485 + Uk Final Seat + National Seat + Side Pot Goliath Seat
2nd Lee Peacock £320 + National Seat
3rd Donna Stanton £205
4th Paul Lally £150 + National Seat
5th Alan Franklin £105 + National Seat
6th Mark Lang £80 + National Seat
7th Mike Parcesepe £65 + National Seat
8th Richard Carling £45 + National Seat
9th Sion Rye £45 + National Seat
10th Jac Hughes £40
- Dylan Owen National Seat
- Charles Hill National Seat
- Matt Hail National Seat
- Mike Dolan National Seat
- Holly Wilson National Seat

Top 4 Result Sunday 1st March 2020

 

Congratulations to Sean Magness from the Old Black Horse in Wrexham on Winning the Top 4 and to Llay Royal British Legion on winning the Team Event and £200

53 Players

Position Name Won
1st Sean Magness £115 + National Seat
2nd Dafydd Joseph £80 + National Seat
3rd Angela Howard £50
4th Mike Moroney £40 + National Seat
5th Holly Wilson £25
6th Kirsty Wright £20 + National Seat
7th Margaret Bagnall National Seat

 

League Winner & Runner up Tournament (UK Final Live Satellite) 30th Nov

Congratulations to Neil Saunders from The West Midlands and Ste Daley from Merseyside who won seats to the UK Final

35 Players started

 

£10,000 CASH FOR OUR UK CHAMPION IN OUR ANNUAL TOURNAMENT  CLICK HERE FOR DETAILS

The winner of each Regional Final staged in Manchester will win a seat to the next UK Final

The winner of the Coventry National Finals will also win a seat to the next UK Final

Wrexham Hall of Fame Tournament Winners

2020

March - Top 4 Winner - Sean Magness

2019

Jan - Top 4 Winner - Jack Evans

Jan - Top 4 Winning Team (Llay RBL) Bob Merill, Phil Lancelotte, Angela Manning & Terry Howard

May - Top 4 Winner - Joe Parcesepe

June - Regional Final Winner - Paul Murphy

July - NATIONAL FINAL CHAMPION - Gary Simpson

2018

Jan - Top 4 Winner - Rob Lloyd

Jan - Top 4 Winning Team (Red Lion) Matt Williams, Mark Powis, Sean Magness & Gareth Overthrow

Feb - Regional Winner - Angela Manning

May - Top 4 Winner - Neil Griffiths

Sep - Top 4 Winning Team (Bersham Club) Mark Powis, Kirsty Wright, Jodi Rowlands & Hampus Klose

Oct - Andrew "Peej" Thomas - Regional Final winner

2017

Jan - Top 4 Winner - Simon Findlow

Mar - NATIONAL FINAL CHAMPION - Dafydd Joseph

May - Top 4 Winner - Mike Parcesepe

May Top 4 Winning Team - The Swan Rhostyllen (Adam Clutton, Dion Williams, Ryan Austin & Dan Ryder)

July - NATIONAL FINAL CHAMPION  - Carl Pemberton

Sept - Top 4 Winning Team - The Fairfield (Alan Williams, Phil Jones, Richie Pinder & Patrick Conlin)

2016

Jan - Regional Final Winner - Terry Howard

Feb - Top 4 Winner - Neil Griffiths

Feb - Top 4 Winning Team - Llay Miners Welfare (Weds) - Neil Griffiths, Terry Howard, Richie Pinder & Alan Sutton

Mar - NATIONAL FINAL CHAMPION - Jason Athay

June - Regional Final Winner - Andrew Thomas

Sep - Top 4 Winner - Cerys Evans

Sep - Top 4 Winning Team - Fairfield (Sunday) - Dave Pinder, Gail Griffiths & Marc Bray

Oct - Regional Final Winner - Kirsty Wright

Nov - National Final Runner Up - Alan Sutton

2015

Jan - Pairs Tourney Winners - Mark Finchett & Adam Jones

July - Top 5 Winner - Nicky Sumnal

Sep - Top 4 winner - Neil Griffiths

2014

Jan - Regional League Tournament Winner - Matt Evans

Mar - National Final Runner up - Brian Parcesepe

May - Regional league Tournament Winner - Brian Parcesepe

Sep - Regional league Tournament Winner - Alan Williams

2013

Jan - Regional Final Winner - Mark Finchett

Feb - Regional league Tournament Winner - Graham Austin

Feb - Top 5 Winner - Mike Parcesepe

May - Regional League Tournament Winner - Simon Findlow

Oct - Regional League Tournament Winner - Dafydd Joseph

Nov - Pairs Tourney winners - Andy Cronshaw & Matt Hail

Dec - Team Event Winners - "No Talents & The Bitches"

             (Kirsty Wright, Clare Taylor, Adam Jones & Byron Harper)

2012

Jan - Regional Final Winner - Alan Turner

Feb - Regional League Tournament winner - Graham Austin

Feb - Top 3 Tournament winner - Kirsty Wright

Mar - Team event - "M,P,P,P's" Matt Evans, Dave Pinder, Keith Parry & Paul Potter.

Apr - Regional League Tournament Winner - Alan Turner

Apr -  Regional Final Winner - Grzegorz Eliasz

May - NATIONAL FINAL CHAMPION - Jason Athay

June - Pairs Tourney Winners - Jamie Williams & Paul Murphy

July - Regional League Tournament Winner - Simon Findlow

July - Regional Final Winner - Marc Bray

Sept - Pairs Tourney Winners - Kirsty Wright & Kev Butler

Oct - Regional League Tournament Winner - Alan Williams

Oct - Regional Final Winner - Michael Poon

Dec - Team Event Winners - "Alan's late & there's no sign of Graham"

            (Jamie Williams, Paul Murphy, Graham Austin & Alan Turner)

2011

Jan - Regional Final Winner - John Milligan

Feb - Regional League Tournament Winner - Keith Parry

April - Regional Final Winner - Margaret Pirie

April - Top 3 Tournament Winner - Jason Athay

May - Regional League Tournament Winner - Aaron Jones

June - Team Event winners - "Fish Sticks"    

            (Rudi George, Kirsty Wright, Debbie Wharton & Gaz Brierley)

July - Regional League Tournament Winner - Alan Turner

July - Regional Final Winner - Aaron Jones

Aug - Top 3 winner - Richard Zolman

Sept - Team Event Winners - "T.U.R.F"

             (Sam Hinds, Matt Hail, Gareth Evans & Andy Cronshaw)

Oct - Regional League Tournament Winner - Alan Turner

Oct - Regional Final Winner - Neil Griffiths

Dec - Pairs Tournament winners - Paul Murphy & Jamie Williams

2010

July - Regional Final Winner - Joe Wagner

Aug - Champion of Champions Winner - Donna Stanton

Aug - Pub v Pub (team event) winners - Sun Inn Rhos

          (Ann Thomas, Steve Guest, Aaron Davies & Dave Chuter)

Oct - Regional League Tournament Winner - Brian Parcesepe

Oct - Regional Final Winner - Ryan Kavanagh

Nov - Champion of Champions winner - Mike Taylor